וירוס השפעת נרתם למלחמה בסרטן המעי הגס: תוצאות מבטיחות של חיסון אדנו-וירוס חדשני לסרטן המעי הגס הוצגו בכנס הבריאות השנתי של בנק אוף אמריקה מריל לינץ’ לשנת 2016 | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > וירוס השפעת נרתם למלחמה בסרטן המעי הגס: תוצאות מבטיחות של חיסון אדנו-וירוס חדשני לסרטן המעי הגס הוצגו בכנס הבריאות השנתי של בנק אוף אמריקה מריל לינץ’ לשנת 2016

עדכונים > חדשות מעולם המדע

וירוס השפעת נרתם למלחמה בסרטן המעי הגס: תוצאות מבטיחות של חיסון אדנו-וירוס חדשני לסרטן המעי הגס הוצגו בכנס הבריאות השנתי של בנק אוף אמריקה מריל לינץ’ לשנת 2016

10 מאי 2016

ד”ר פטריק סון-שיונג (Dr. Patrick Soon-Shiong) מציג תוצאות מבטיחות של חיסון אדנו-וירוס חדשני לטיפול בסרטן המעי הגס בשלב סופני, בכנס הבריאות השנתי של בנק אוף אמריקה מריל לינץ’ לשנת 2016. כמו כן הודיע על קבלת אישור ה- FDA להתחיל בניסויים הקליניים הראשונים עם חיסון אדנו-וירוס בחולות הסובלות מסרטן שד חיובי ל- Her 2, אבן דרך נוספת של יוזמת Cancer Moonshot 2020.

קולבר סיטי, קליפורניה – 10 מאי 2016 – ד”ר פטריק סון-שיונג, מנכ”ל חברת NantWorks ומייסד יוזמת Cancer Moonshot 2020, הודיע היום כי חיסון אדנו-וירוס חדשני מהונדס גנטית הנועד לטיפול בסרטן המעי הגס הראה, בניסויי פאזה II, עלייה של יותר מפי שתיים בשיעור ההישרדות, עם רעילות מזערית או ללא רעילות כלל. זמן ההישרדות של חלק מהחולים הללו עומד כיום על למעלה מ- 5 שנים לאחר קבלת החיסון לסרטן המעי הגס, ללא קבלת כל טיפול נוסף. ד”ר סון-שיונג אמר כי החיסון שבו טופלו למעלה מ- 30 חולים עם סרטן גרורתי של המעי הגס לאחר כישלון של מעל 5 סבבי כימותרפיה, ואשר היו בעלי תוחלת חיים כוללת של 4.5 חודשים, הראה תוצאות אשר לדעתו מבטיחות ומרגשות מאוד.

הוא סיפר למשתתפי הכנס כי החיסון החדשני, נגיף הצטננות (אדנו-וירוס) שהונדס גנטית כך שהוא מצויד בחתימה הביולוגית הייחודית של האנטיגנים של גידול החולה (neo-antigen*), מוזרק מתחת לעור כמו חיסון שפעת על מנת שיאתר את התאים הדנדריטיים ויורה להם לאקטב את תאי ה- T הקטלניים; בכך הוא מפעיל בצורה חכמה את מערכת החיסון של החולה, ומוביל להתפתחות חסינות לכל החיים כנגד התאים הסרטניים. בניסוי זה בחולים בהם כשלו כל צורות הטיפול הסטנדרטיות ואשר היו בעלי שיעור הישרדות צפוי על פי ההיסטוריה של מצבם של פחות מ- 4.5 חודשים, זמן ההישרדות החציוני יותר מאשר הוכפל לאחר קבלת החיסון.

“הטיפול בסרטן עובר שינוי פרדיגמה מכימותרפיה רעילה מאוד במינונים גבוהים לאימונותרפיה אשר רעילה הרבה פחות”, אמר ד”ר סון-שיונג. “בעקבות התפתחויות מדהימות במחשוב-על ובביואינפורמטיקה של הדור הבא, אנו מסוגלים כיום לחשוף במהירות את המבנה הגנטי ואת התכונות הייחודיות של הגידול. הדבר הופך לאפשרי את הפיתוח של חיסונים ספציפיים לחולה המכוונים נגד אנטיגנים אינדיבידואליים המשויכים לגידול אשר משקפים מוטציות בגידול של החולה.”

ד”ר סון-שיונג אמר שלאור התוצאות המבטיחות של החיסון לסרטן המעי הגס, ה- FDA אישר כעת את השימוש בחיסון גם בניסויים קליניים בחולות בסרטן שד חיובי ל- Her 2. ניסוי זה, הנתמך על ידי חברת NantBio, יוביל למחקרים הכוללים את צורת סרטן השד האגרסיבית מאוד הידועה בשם סרטן שד שלילי לשלושת הסמנים triple-negative breast cancer) TNBC).

* נאו-אנטיגנים: אנטיגן הוא חומר שהמערכת החיסונית מזהה אותו כחומר זר ומייצרת כנגדו נוגדן ותגובה חיסונית. נאו-אנטיגנים הם אנטיגנים חודשים הנוצרים כתוצאה ממוטציות המתרחשות במהלך התפתחות הגידול הסרטני ועשויים לגרום לזיהוי התא הסרטני ע”י המערכת החיסונית כגוף זר.

אודות Cancer Moonshot 2020

יוזמת Cancer Moonshot 2020 היא אחת היוזמות המשותפות המקיפות ביותר בתחום הסרטן שהושקו עד היום, המבקשת להאיץ את הפוטנציאל הטמון בטיפול אימונותרפיה משולב בתור סטנדרט הדור הבא של הטיפול בחולי סרטן. יוזמה זו מבקשת לחקור פרדיגמה חדשה בטיפול בסרטן על ידי ייזום ניסויים קליניים פאזה II אקראיים בחולים בכל שלבי מחלה ב- 20 סוגי סרטן ב- 20,000 חולים תוך 36 החודשים הקרובים. ממצאים אלו יספקו מידע לניסויי פאזה III ולשאיפה ממוקדת המטרה לפתח אימונותרפיה יעילה מבוססת-חיסון להיאבקות בסרטן עד לשנת 2020. למידע נוסף, בקרו בכתובת www.CancerMoonShot.com ועקבו אחרי Cancer MoonShot 2020 בטוויטר.

אודות חברת NantWorks

חברת NantWorks, LLC, שנוסדה על ידי הרופא המדען הנודע וממציא התכשיר הננו-חלקיקי הכימותרפויטי ממקור אנושי הראשון Abraxane®, ד”ר פטריק סון-שיונג, הינה ארגון הגג של גופים הבאים:  NantHealth, NantMobileHealth, NantOmics, NantBio, NantCell, NantPharma, NantCapital ו- NantCloud. מבוססות עובדות ומונעות על ידי פתרונות, כל אחת מתתי היחידות של חברת NantWorks פועלת במרכז החדשנות והתשתיות.

משימת הליבה של חברת NantWorks הינה התכנסות וגישה מערכתית לביולוגיה האנושית: לפתח ולספק מגוון רחב של טכנולוגיות אשר מאיצות את החדשנות, מרחיבות את היקף הגילוי המדעי, מגבירות את המחקר פורץ הדרך ומשפרות את טיפול הרפואי באלו שזקוקים לכך. חברת NantWorks בונה גישה מותאמת אישית משולבת מבוססת עובדות, מעודכנת מבחינה גנומית ופרוטאומית, למתן טיפול רפואי ולפיתוח של אמצעי אבחון וטיפול של הדור הבא למחלות מסכנות חיים כגון סרטן, מחלות זיהומיות ואלצהיימר.

אודות בדיקת GPS Cancer

חברת טבע באמצעות חברת הבת – אונקוטסט–טבע מציעה בדיקה חדשנית לסרטן המאפשרת לייעל את הטיפול בחולי סרטן ולהתאים את הטיפול המדויק להם. בדיקת , הבדיקה הרחבה והמקיפה ביותר הקיימת כיום שיכולה לזהות כל מרכיב בר טיפול בתא הסרטני. הבדיקה מאפשרת לזהות במדויק אלו שינויים ומוטציות קיימים בדגימת דנ”א שהופקה מתאים הסרטניים, ואלו שינויים מתורגמים לחלבונים לא תקינים ושכנגדם יהיה אפקטיבי לטפל כולל זיהוי של נאו-אנטיגנים.

בטכנולוגיות הקיימות כיום ניתן לבחון גנים בודדים ועד פאנלים של גנים, המונים בין 10-300 גנים בלבד במקביל, ואילו בדיקת GPS Cancer החדשה סורקת את כל הגנום של תאי הגידול אשר כולל כשלושה מיליארד בסיסים ויותר מ 20,000 גנים  בשלושה רבדים : דנ”א, רנ”א וחלבון. הבדיקה מאפשרת ריצוף כל הגנום הסרטני הנלקח מדגימת הביופסיה, ומשווה אותו  לרצף  הדנ”א הנורמלי של המטופל הנלקח מדגימת דם,  כמו כן בבדיקה מתבצע ריצוף וכימות של כל מולקולות ה- RNA (תעתיקים של כל רצפי הגנים) ואנליזה לזיהוי חלבונים אשר משתתפים בתהליכי התפתחות הסרטן וזאת במטרה לזהות מוטציות בגנים הגורמים להתפתחות הסרטן.

סרטן הינה מחלה מורכבת, אך בעזרת המידע המתקבל מהבדיקה הרופא יוכל להתאים באופן אישי תכנית טיפולית לחולה והכוונת הטיפול בכל הכלים הטיפוליים הקיימים היום: טיפול כימי, הורמונאלי, ביולוגי או חיסוני.

הבדיקה אשר פותחה על ידי חברת NantHealth ונמצאת בבסיס פרויקט הממשל האמריקאי הנקרא Cancer Moonshot 2020 http://www.cancermoonshot2020.org/home/

ומיוצגת בישראל על ידי אונקוטסט-טבע זמינה  כבר לציבור הרחב בישראל

צור קשר