חודש המודעות לסרטן השד: לנצח את המחלה ללא כימותרפיה | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > חודש המודעות לסרטן השד: לנצח את המחלה ללא כימותרפיה

עדכונים > חדשות מעולם המדע

חודש המודעות לסרטן השד: לנצח את המחלה ללא כימותרפיה

אסנת וחלי אובחנו עם סרטן השד בשלב מוקדם ועברו ניתוח להסרת הגידול. “כבר דמיינתי את עצמי שרועה על מיטה בבית החולים ומקבלת כימותרפיה בעירוי”, נזכרת אסנת. “ראיתי נשים שעברו כימותרפיה וחששתי מהקרחת”, מוסיפה חלי. בזכות בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט נחסך משתיהן הטיפול בכימותרפיה.

“מאז שמלאו לי 50 אני מקפידה להיבדק אחת לשנה. אבל עדין שום דבר לא הכין אותי לרגע שבו אובחנתי עם סרטן שד. ברגע אחד חיי השתנו מקצה אל לקצה”, כך מספרת אסנת בן אבי (56) מעמק יזרעאל בכתבה שפורסמה באתר Ynet.

אסנת בן אבי

לפני כשנתיים אובחנה בן-ארי עם סרטן השד בשלב מוקדם. “כבר דמיינתי את עצמי שרועה על מיטה בבית החולים ומקבלת כימותרפיה בעירוי. המחשבות האלו גרמו לי ללחץ ולבהלה”. הרופאים המליצו לה לבצע ניתוח להסרת הגידול. “היה לי מזל גדול. הידיעה שסיכויי ההחלמה במקרה שלי גבוהים, עודדה אותי ונתנה לי כוח”, מספרת אסנת.

בפגישה עם האונקולוג הוסבר לה שעל פי ממצאי הביופסיה הגידול שלה חיובי להורמונים ושלילי ל-HER2 ולכן היא צריכה לקבל טיפול משולב של כימותרפיה והקרנות. “מאוד חששתי”, היא מודה, “הדבר שהכי פחדתי ממנו בכל התהליך היה הכימותרפיה. יש לי שיער ארוך מאוד והבנתי שבמסגרת הטיפולים אאלץ להיפרד ממנו. הייתי בטוחה שלא אצליח לשאת את המראה שלי ללא שיער”.

אסנת בן אבי

למרבה המזל, רגע לפני שאסנת התחילה את הטיפול בכימותרפיה, היא שוחחה עם האונקולוג על האפשרות לבצע בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט.  “הרופא הסביר לי שהבדיקה יכולה לקבוע האם יש צורך בתוספת טיפולי כימותרפיה ואולי לחסוך ממני את הטיפול בכימותרפיה. כמו כן הבדיקה  מנבאת את הסיכויים לחזרת המחלה בעתיד”, סיפרה אסנת. “שמחתי שנמצאתי מתאימה לביצוע הבדיקה, במיוחד לאחר שהבנתי מהרופא ש”אונקוטייפ שד” נחשבת לבדיקה אמינה ומדויקת” אומרת אסנת, “התפללתי יום יום שהבדיקה תייתר את הצורך בכימותרפיה – הטיפול שחששתי ממנו יותר מכל”. לאחר מספר ימים הגיעו תוצאות הבדיקה והרופא בישר לאסנת שבמקרה שלה ניתן לוותר על הכימותרפיה. “צרחתי מרוב אושר. אבן עצומה נגולה מעל ליבי”.

ביוני אשתקד אובחנה גם חלי שירזי-דרויש (48) מפתח-תקווה עם סרטן השד לאחר בדיקת ממוגרפיה ואולטרה סאונד. “מספר ימים לאחר הבדיקה הטלפון צלצל”, נזכרת חלי, “על הקו הייתה הרופאה שסבירה לי נמצאו שני גידולים”, היא מוסיפה. “את הבשורה הקשה קיבלתי בטלפון. הרגשתי שאני עומדת להתמוטט. עולמי חרב עלי”. לאחר מספר ימים, חלי ביצעה בדיקת פט סי-טי על מנת להעריך את מידת התפשטות המחלה. למרבה המזל חלי אובחנה בשלב מוקדם ולא נמצאו גרורות בגוף.

חלי שירזי דרויש

הרופא בבית החולים המליץ לחלי לעבור כימותרפיה בשילוב עם הקרנות ולאחר מכן לבצע ניתוח להסרת הגידול מבלי צורך לכרות את כל השד. “היה לי קשה לעכל את הידיעה שאצטרך לעבור כימותרפיה”, היא משחזרת “בכיתי המון והתפללתי להחלמה. האחיות שלי תמכו בי ללא הרף ולא השאירו ואותי לבד”.

חלי מספרת כי הטיפולים הכימותרפיים הפחידו אותה יותר מכל. “ראיתי נשים שעברו כימותרפיה  ופחדתי מתופעות הלוואי. חששתי מהקרחת. אלוהים יודע עד כמה פחדתי מזה”, היא מעידה. לקראת תחילת הטיפולים, הרופא הציע לחלי לבצע בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט על מנת להעריך את הסיכוי להישנות המחלה בעתיד ולבחון האם ניתן לחסוך ממנה את הכימותרפיה.

לאחר מספר ימים, הגיעו תוצאות והתברר שמדד הישנות של אונקוטייפ שד נמוך מאוד. המשמעות הייתה שבמקרה של חלי, היא לא תפיק תועלת מכימותרפיה והטיפול הזה מיותר. “כשקיבלתי את התוצאות, הייתי מאושרת. זה נתן לי המון אנרגיות”, נזכרת חלי, “שמחתי כל כך שנמנע ממני הטיפול, ונחסכו ממני תופעות הלוואי שלו”.

חלי שירזי דרויש

בדיקת “אונקוטייפ שד” היא בדיקה מולקולרית המתבצעת על רקמת גידול שהוסרה בניתוח אצל חולות סרטן שד המאובחנות בשלב מוקדם כדי לקבוע האם מתן טיפול כימותרפי עשוי להיות יעיל בהפחתת הסיכון לחזרת מחלה גרורתית. לאורך השנים, הבדיקה סייעה ללמעלה מ-10 מיליון נשים ברחבי העולם.

לקבלת מידע על בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט
מלאי את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליך

צור קשר