“חיי ניצלו בזכות הבדיקה שעברתי” | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > “חיי ניצלו בזכות הבדיקה שעברתי”

עדכונים > חדשות מעולם המדע

“חיי ניצלו בזכות הבדיקה שעברתי”

לפני כשנתיים עברה גליה תאונת דרכים שהביאה באופן מקרי לגילוי של סרטן נדיר שגרם למחלוקות בין מומחים בעלי שם עולמי. רק בזכות בדיקת “טמפוס” הבודקת מאות גנים בו זמנית, הצליחו הרופאים לקבל תוצאה שמנעה מגליה טיפול שגוי.

לפני כשנתיים, לאחר שגליה (57) מאזור ירושלים שבה לביתה ממקום העבודה, היא נקלעה לתאונת דרכים קלה עם רכבה ושברה שתי חוליות בגב התחתון. לאחר מספר חודשים בהם הכאבים לא חלפו ואפילו התגברו, החליטה גליה לבדוק האם נעשתה טעות בפיענוח צילומי הרנטגן. אולם ממצאי הבדיקה היו מפתיעים ומעוררי דאגה – החוליות השבורות החלימו לגמרי. הסתבר כי מקור הכאב הינו תוצאה של גידול שהתגלה באזור בלוטת יותרת הכליה. גליה עברה ניתוח, אך לאחר שהגיעו התוצאות של הפתולוגיה, החל דיון סוער בין הרופאים. ”במעבדה נוצרה דילמה מהו סוג הגידול. האבחנה לא הייתה חד משמעית”, נזכרת גליה ברגעים המבלבלים. ישנה חשיבות גדולה לאבחן במדויק את סוג הגידול על מנת לטפל באופן מותאם ויעיל. הצוות הרפואי שטיפל בגליה התלבט בנוגע לאבחנה של סוג הגידול בין שני סוגי גידולים שונים שלכל אחד מהם טיפול שונה. “יותר משהיה לי קשה לעכל שחליתי בסרטן, היה לי קשה להתמודד עם הסיטואציה של אי הודאות. הבנתי בדיוק מה המשמעות של טיפול שגוי”, נזכרת גליה ומוסיפה: “הרופאים הסבירו לי שהם מתלבטים בשאלה האם מקור הגידול הוא בבלוטת יותרת הכליה, בבלוטת הלימפה או שמא ממקור אחר”.

הביופסיה של גליה נשלחה לבדיקות מעבדה מעמיקות יותר, אך גם אלו לא הצליחו לשפוך אור ולסייע באבחנת סוג הגידול. גם שליחת הדגימה לבוסטון לבחינה של מומחים בעלי שם עולמי לא הניבה תשובה חד משמעית. ”התקופה הזו הייתה קשה עם מעט עליות והרבה מורדות. כל פעם שפיתחתי תקווה שתהיה תשובה, נחלתי אכזבה והייתי חסרת אונים”, משחזרת גליה.

כמוצא אחרון, הוצע לגליה לעשות בדיקת “טמפוס” של אונקוטסט. טמפוס היא בדיקה גנומית הבודקת את פרופיל המוטציות הספציפי של תאי הגידול הסרטני באמצעות ריצוף של מאות גנים בו זמנית גם ברמת הדנ”א של הגידול וגם ברמת הרנ”א. ביכולתה של הבדיקה לספק למטופל את המידע המקיף, הרחב והמדויק ביותר של הגידול שלו.

medical lab

הגידול שהוצא מגליה במהלך הניתוח נשלח לבדיקת טמפוס, וכשהגיעו התוצאות סוף סוף הדברים החלו להתבהר. ”הרופאים הסבירו לי שבבדיקה התגלתה מוטציה מסוימת שלא נמצאה בבדיקות הקודמות ולכן ממצא זה שולל את האפשרות שמדובר בגידול בבלוטת יותר הכליה”, היא ממשחזרת. “לתוצאה הזו הייתה חשיבות גדולה עבורי מפני שבזכות הבדיקה נחסכו ממני טיפולי הכימותרפיה שהייתי עלולה לעבור אילולא היה מתברר שזה גידול בבלוטת יותרת הכליה כפי שחשבו בתחילה. לאור תוצאות הבדיקה של אונקוטסט, הוחלט לתת לי טיפול אחר”, מספרת גליה ומוסיפה: “האבחנה הזאת החזירה אותי לחיים ונתנה לי הרבה כוח ותקווה”.

כיום, גליה, שסיפורה המלא התפרסם באתר YNET, מרגישה טוב ומחלימה מהסרטן. בהדמיות ובדיקות שביצעה לאחרונה אין עדות לחזרת המחלה. ”תמיד אמרתי שאני רוצה להיות מיוחדת, כנראה שהייתי צריכה להיות ספציפית יותר”, היא מסכמת בחיוך.

בדיקת טמפוס (Tempus xT) של אונקוטסט היא בדיקה שמבצעת ריצוף מקיף של הדנ”א בגידול בהשוואה לרקמה תקינה של המטופל (באמצעות בדגימת רוק או דם). השוואה בין המוטציות שנמצאו בגידול לבין אלו שנמצאו ברקמה תקינה מאפשרת ‘למפות’ את המוטציות שרלוונטיות לשגשוג תאי הסרטן ובכך להתאים את הטיפול המיטבי. הבדיקה מבוססת על ריצוף גנטי עמוק של 648 גנים הרלוונטיים לתהליכים סרטניים ברקמת הגידול לעומת אותם גנים מרקמה תקינה של המטופל. בבדיקת טמפוס מתבצע גם ריצוף רנ”א (החומר הגנטי המתבטא), כדי להגדיל את הסיכויים למציאת טיפולים מותאמים אישית. קיימים כיום מחקרים המראים כי יש חשיבות בבדיקת השינויים הגנומיים גם ברמת הרנ”א, שם עשויים להופיע שינויים שמניעים את שגשוג תאי הסרטן מבלי שנראה בהכרח שינויים שלהן גם ברמת הדנ”א.

לקבלת מידע על בדיקת TEMPUS xT מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם.

צור קשר