חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > טיפול כימי בסרטן שד – הכרחי?

עדכונים > חדשות מעולם המדע

טיפול כימי בסרטן שד – הכרחי?

אצל מרבית הנשים המאובחנות עם סרטן שד בשלב מוקדם, הגידולים רגישים לטיפולים הורמונליים. בנקודה זו עולה השאלה האם להסתפק בטיפול הורמונלי או גם להוסיף טיפול כימי משלים להקטנת הסיכוי לחזרת המחלה. צפו בד”ר נעה אפרת בן-ברוך, מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי קפלן, המסבירה על דילמת הכימותרפיה ועל בדיקת אונקוטייפ שד המאפשרת לקבוע האם ניתן לחסוך טיפול כימותרפי שלא לצורך:

טיפול כימי יכול להפחית הישנות מחלה, אך לא תמיד נחוץ. אצל חלק מהמטופלים הוא לא יוסיף תועלת אלא רק יגרום לתופעות לוואי. מאידך במקרים מסוימים יפחית את סיכוי חזרת המחלה, וגם יוסיף אחוזים משמעותיים לסיכויי הריפוי.

אונקוטייפ שד היא בדיקה גנומית-מולקולרית המתבצעת על רקמת הגידול ובודקת ביטוי של 21 גנים, מתוכם 16 גנים שידועים כספציפיים למידת האגרסיביות של הגידול ו-5 גנים המשמשים לביקורת. הבדיקה מספקת לנו תשובות על שני פרמטרים עיקריים: מה הסיכוי שהמחלה תחזור כגרורתית ב 10 שנים והאם יש תועלת בתוספת טיפול כימותרפיה לחולה.

מחקר ישראלי חדש, הראשון מסוגו בעולם, בדק את שיעורי חזרת המחלה אצל נשים שטופלו לפי תוצאות בדיקת האונקוטייפ שד והתוצאות נהדרות. הודות לבדיקה אנו גם יכולים לחסוך כימותרפיה שלא לצורך, אך גם מטפלים בתוספת כימותרפיה לחלק מהנשים שלא חשבנו שהן זקוקות לטיפול זה. אצלם נוכל אף להציל את חייהן באם נוסיף טיפול כימי. המחקר נערך בישראל, על אוכלוסייה של חולות ישראליות וזו גאווה גדולה שמחקר כזה בוצע כאן. כרופאה אני מאד שמחה שיש ב ”ארגז הכלים” של הבדיקות והטיפולים בדיקה שאני יכולה לסמוך עליה שהיא מתוקפת, שיש לה מעקב רב שנים ושהתוצאות שלה הן באמת יוצאות מן הכלל.

לקבלת מידע על בדיקת Oncotype DX Breast Cancer assay מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם

@