כימותרפיה: באלו מקרים ניתן לוותר על הטיפול? | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > כימותרפיה: באלו מקרים ניתן לוותר על הטיפול?

עדכונים > חדשות מעולם המדע

כימותרפיה: באלו מקרים ניתן לוותר על הטיפול?

ריקי ואושרת הרגישו גוש חריג בשד באמצעות מישוש עצמי. כל אחת מהן הלכה לרופא, ולאחר סדרת בדיקות מקיפה, שתיהן אובחנו עם סרטן השד. “חששתי מאוד מכימותרפיה ומנשירת השיער”, מספרת ריקי, “הרגשתי שאני צריכה לעשות הכול כדי להימנע מהטיפול בכימותרפיה”, מוסיפה אושרת. שתיהן ביצעו בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט והתוצאות היו מפתיעות.

“חששתי כל כך מהבשורה הזאת. יש לי שלושה ילדים קטנים וזו סיטואציה מלחיצה ועולות בראש מחשבות על הגרוע מכל”, כך מספרת בכתבה באתר Ynet. ריקי רימון-לזר (43) מקיבוץ משואות יצחק שאובחנה בשנה שעברה כחולה בסרטן השד. כבר בבדיקות הראשוניות אצל כירורג שד, הרגישה ריקי שמשהו אינו כשורה. “התבקשתי לעשות כבדיקות ראשוניות אולטרה סאונד וממוגרפיה שחיזקו את החשש שמדובר בסרטן שד על אף שהתוצאות לא היו חד משמעיות”.

ריקי רימון וילדיה

צילום: אגת בר

בחששות כבדים ועם הרבה דאגה, נשלחה ריקי לבצע ביופסיה במסגרתה נוטלים דגימה מרקמת הגידול ושולחים אותה למעבדה על מנת לברר האם הממצא שאובחן ממאיר או שפיר. לאחר מספר שבועות הגיעו התוצאות מהמעבדה הפתולוגית שקבעה שהגידול ממאיר. “הרופאים אמרו לי שחייבים לטפל ומוקדם ככל הניתן”, היא נזכרת, “למזלי התברר שמדובר בסרטן שד שאובחן בשלב מוקדם וסיכוי ההחלמה גבוהים מאוד”. ריקי הופנתה למכון אונקולוגי בבית החולים ובשיחה עם העובדת הסוציאלית הסבירו לה על הכימותרפיה ונשירת השיער הצפויה כתוצאה מהטיפול.

ריקי ניגשה לחוות דעת שניה אצל רופא מומחה נוסף. “להפתעתי, הרופא אמר שהוא סבור שאין צורך בכימותרפיה. הוא העריך שעל פי הממצאים ניתן יהיה להסתפק בניתוח, וזהו”, נזכרת ריקי, “הערכה של הרופא נתנה לי תקווה והפיחה בי אופטימיות”. בהמלצת הרופא, נשלחה ריקי לאונקולוגית מומחית בטיפול בסרטן שד שהפנתה אותה לביצוע בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט. הבדיקה נועדה לקבוע האם ניתן לחסוך את הטיפול בכימותרפיה ולסייע בקבלת החלטות להמשך טיפול.

“כששמעתי לראשונה על כך שקיים תרחיש בו אוכל לוותר על הכימותרפיה, קיבלתי זריקת עידוד”, נזכרת ריקי “המתנתי בדריכות לקבלת התוצאות, והתפללתי שהממצאים יאפשרו לי להימנע מהטיפול שחששתי ממנו יותר מכל”. למרבה השמחה, מדד ההישנות המחלה של ריקי היה נמוך ולכן בהמלצת הצוות המטפל הוחלט לחסוך ממנה את הטיפול בכימותרפיה.

גם אושרת חדד (42) מבאר-שבע נעזרה בבדיקת אונקוטייפ שד על מנת לקבוע את הצורך בכימותרפיה לאחר שאובחנה עם סרטן שד. “חליתי לראשונה בגיל 28 אחרי שגיליתי גוש במישוש ידני”, היא מספרת. אושרת שהבינה שמשהו אינה תקין, דרשה לבצע ממוגרפיה בהקדם. לאחר שבוע הגיעו הממצאים שקבעו שמדובר בסרטן השד. “הרגשתי שחרב עליי עולמי. לא ידעתי איך להתמודד עם זה שאני חולה במחלה ממארת. המחשבה היחידה שחלפה בראשי הייתה –  כמה זמן עוד נותר לי לחיות”. לאחר שבועות ספורים בוצע ניתוח להסרת הגידול ובלוטות הלימפה הנגועות, ולאחר מכן ניתנה לאושרת כימותרפיה במטרה לנסות ולמנוע את הישנות המחלה בעתיד. “הטיפול השפיע עליי בצורה מאוד קשה”, היא נזכרת, “איבדתי את העצמאות והכבוד העצמי שלי”. לאחר סדרת הטיפולים מורכבת ולא פשוטה, הודיעו הרופאים לאושרת שאין עדות להימצאות מחלה והיא החלה להתאושש.

אושרת חדד

עשור בדיוק לאחר תום הטיפולים, גילתה אושרת בפעם השנייה גוש חשוד בשד. “היה לי קשה לקבל את העובדה שאצטרך לעבור פעם נוספת את המסע המטלטל. הצלקות שהותירו בי טיפולי הכימותרפיה עוד לא הגלידו. זה סבל ואובדן של נשיות ואנושיות”.

כשהתבקשה אושרת לעבור טיפולים כימותרפיים פעם נוספת, הרגישה שעליה לעשות הכול על מנת לוודא שזה לא יהיה לחינם. “כמעט התמוטטתי רק מהמחשבה שאצטרך לעבור שוב כימותרפיה. רציתי שיגידו לי בוודאות אם הטיפול הזה הכרחי או לא. באותה העת, שמעתי לראשונה על בדיקת אונקוטייפ שד”, מספרת אושרת, “קיוויתי שאולי היא תגלה שניתן לחסוך את הטיפול הקשה”.

אושרת ביצעה את הבדיקה ולאחר מספר ימים קיבלה את התוצאות. “מצד אחד התאכזבתי כי מדד הישנות המחלה היה גבוה והמשמעות הייתה שאני חייבת כימותרפיה, ומצד שני, הרגשתי שאני הולכת לטיפול אחרי שעשיתי כל מה שאפשר על מנת להימנע ממנו. היום יש הרבה יותר מידע ואופציות טיפול מבעבר. היה לי ביטחון בבדיקה ובתוצאות שלה”.

אושרת חדד

בדיקת “אונקוטייפ שד” היא בדיקה מולקולרית המתבצעת על רקמת גידול שהוסרה בניתוח אצל חולות סרטן שד המאובחנות בשלב מוקדם כדי לקבוע האם מתן טיפול כימותרפי עשוי להיות יעיל בהפחתת הסיכון לחזרת מחלה גרורתית. לאורך השנים, הבדיקה סייעה ללמעלה מ-10 מיליון נשים ברחבי העולם.

לקבלת מידע על בדיקת “אונקוטייפ שד” של אונקוטסט
מלאי את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליך

צור קשר