להסתפק במעקב פעיל או לבצע ניתוח – ככה תחליטו | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > להסתפק במעקב פעיל או לבצע ניתוח – ככה תחליטו

עדכונים > חדשות מעולם המדע

להסתפק במעקב פעיל או לבצע ניתוח – ככה תחליטו

שמואל ואפרים אובחנו עם סרטן ערמונית בשלב מוקדם ועמדו בפני הכרעה גורלית – להסתפק במעקב פעיל או לבצע ניתוח להסרת הערמונית, ניתוח המלווה בתופעות לוואי שעלולות לפגוע באיכות חייהם. בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה” של אונקוטסט סייעה להם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורם.

“נלחצתי כי חשבתי שזו מחלה אגרסיבית. פחדתי מהבלתי ידוע וחששתי מהתקופה שמצפה לי”, כך מספר שמואל אהרוני (67) מאשקלון שאובחן עם סרטן ערמונית בכתבה שפורסמה באתר Ynet. “במשך שנים סבלתי ממתן שתן בתדירות גבוהה, מקושי במתן שתן וכאבים קלים באזור המותניים”. לפני כשלוש שנים הגיע שמואל אובד עצות לד”ר גל קרן פז רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית החולים איכילוב שהחליט לבצע בדיקה יסודית ומקיפה. “כבר בבדיקה הראשונה התברר שערכי ה-PSA שלי (בדיקה של חלבון שמיוצר ומופרש אך ורק בערמונית וניתן לגלותו בבדיקת דם) היו גבוהים”. שמואל מעיד שחשש מאוד מניתוח. “שמעתי על תופעות הלוואי וההשלכות של הפרוצדורה הרפואית הזו, וזה הטריד אותי מאוד. זה לא פשוט לגלות שאתה חולה בסרטן”.

הרופא ניסה להרגיע אות שמואל והעריך שניתן יהיה להסתפק במעקב פעיל בלבד. יחד עם זאת על מנת לקבוע זאת באופן וודאי המליץ לבצע בדיקה גנומית בשם “אונקוטייפ פרוסטטה” של  חברת אונקוטסט. לאחר מספר ימים התקבלו התוצאות של שמואל. למרבה השמחה, תוצאות הבדיקה אישרו את הערכת הרופא וניתן היה לוותר על הפרוצדורה הכירורגית. “בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה אפשרה לי לקבל החלטה מבוססת. היא נתנה לי ביטחון להחליט שלא לבצע את הניתוח ולהישאר במעקב צמוד של הרופא”, מסכם שמואל.

שמואל אהרוני

“הייתה דילמה אם לעשות ניתוח או להסתפק במעקב”

“לפני כשנתיים במהלך בדיקת דם שגרתית, התגלו כמה ערכים חריגים שהעלו את החשד שמשהו לא תקין”, כך מספר אפרים (53) מנתניה שאובחן עם סרטן הערמונית. כשהתקבלו תוצאות הבדיקה, הוזעק אפרים לרופא המשפחה ומשם הופנה לאורולוג. “לאחר מספר בדיקות מעמיקות שלחו אותי לבצע ביופסיה”, נזכר אפרים ומוסיף: “הרגשתי לא טוב רק מעצם החשד שמדובר במחלה ממארת. חוסר הוודאות הלחיץ אותי יותר מכל דבר אחר”.

תוצאות הביופסיה איששו את החשד וכך גם בדיקות נוספות שנעשו. “הרופא הסביר לי שהממצאים מעידים על סרטן בערמונית”, הוא נזכר, “חששתי מאוד מניתוח שעלול לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות, העלולות לפגוע באיכות החיים כמו פגיעה בשליטה במתן שתן, אימפוטנציה וכדומה”, אומר אפרים. “כשהעליתי את הנושא בפני הרופא הוא המליץ על בדיקת ‘אונקוטייפ פרוסטטה’ לצורך הבדיקה, דגימה מהגידול נשלחה למעבדה בארה”ב ואפרים המתין בקור רוח לתוצאות. “למרבה השמחה הממצאים היו טובים ועל פי התוצאות, ניתן היה באותה העת להימצא במעקב ולחסוך את הניתוח”, מספר אפרים, “אלו היו בשורות של ממש עבורי”. במהלך המעקב בשנה האחרונה, התברר שערכי ה-PSA קפצו באופן חריג והגידול הפך לאגרסיבי ואלים. “לצערי לא נותרה ברירה אלא לנתח ולכרות את הערמונית”, מספר אפרים, “שמחתי שהייתה לי האפשרות לחכות ולהיות בטוח שאני לא עובר את ההליך הקשה והבלתי הפיך של ניתוח טרם הגיע הזמן. זה משהו שהתאפשר בזכות בדיקת  אונקוטייפ פרוסטטה”.

“אונקוטייפ פרוסטטה” בודקת את ביטויים של 17 גנים בתאי הגידול ומשכללת אותם לערך מספרי הנקרא “מדד גנומי”. התוצאה המתקבלת  קובעת עד כמה הגידול אלים, מה הסיכוי להתפשטות הסרטן בעשור הקרוב, ומה ההסתברות לתמותה מסרטן בערמונית. מדד גנומי גבוה מצביע על גידול אגרסיבי יותר שיש לשקול לטפל בו באופן מידי ואילו מדד גנומי נמוך מאפשר לרופא רק לעקוב אחרי המטופל.

לקבלת מידע על בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה” של אונקוטסט,
מלא את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליך

צור קשר