לראשונה בדיקות גנומיות לחולי סרטן נכללו בסל הבריאות | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > לראשונה בדיקות גנומיות לחולי סרטן נכללו בסל הבריאות

עדכונים > חדשות מעולם המדע

לראשונה בדיקות גנומיות לחולי סרטן נכללו בסל הבריאות

בסל הבריאות של שנת 2020 הוכללה בדיקת אונקומיין (Oncomine) של חברת תרמו פישר המשווקות בארץ על ידי אונקוטסט רניום. בדיקות האונקומיין מסוגלות לרצף ולבדוק מוטציות בעשרות עד מאות גנים לכל חולה המאובחן עם סרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים (NSCLC) מתקדם או גרורתי. חברי ועדת הסל קבעו כי הבדיקות הגנומיות יתבצעו על ידי מעבדות לפתולוגיה בבתי החולים בישראל וללא עלות של המטופל.

בדיקת “אונקומיין” אושרה לשימוש באירופה ועל ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA). בישראל קיים ניסיון קליני של אלפי מקרים של שימוש בטכנולוגיה זו והיא מתבצעת החל משנת 2016 במכוני הפתולוגיה בבתי החולים. הבדיקה מסייעת לאתר מוטציות דנ”א של הגידול ולמצוא טיפול מותאם למאפייני החולה.

dna

בדיקה גנומית סורקת מספר רב של גנים במטרה לזהות שינויים גנומיים (כגון מוטציות) בדנ”א וברנ”א של הגידול שמניעים את הסרטן. איתור המוטציות יכול לסייע בהתאמת טיפול ממוקד ומכוון מטרה למטופל שיימנע את המשך התפתחות המחלה. תוצאות הבדיקה יכולות גם להכווין את המטופל לניסוי רפואי מתאים. כיום ידועות מספר רב של מוטציות המהוות מטרה טיפולית. לכל מוטציה קיים טיפול אחר ומכאן החשיבות לזהות את המוטציה הספציפית שמניעה את הגידול ובהתאם למוטציה לבחור את הטיפול הנכון.

בדיקה גנומית נחשבת לבטוחה לגמרי ואינה כרוכה בסיכון למטופל, מאחר והיא מתבצעת על דגימת גידול שנלקחה במהלך הביופסיה ו/או ניתוח של החולה. תוצאות הבדיקה מתקבלות תוך כ-14 ימי עבודה ממועד הזמנת הבדיקה ע”י האונקולוג המטפל. דו”ח התוצאות נשלח לרופא המטפל ועל כן יש צורך להיפגש עם האונקולוג לאחר קבלת התשובות על מנת לקבל החלטה טיפולית.

בדיקות אונקומיין (Oncomine) של אונקוטסט רניום יכולה לסייע לכם לאתר את המוטציה בגידול הסרטני ולהתאים טיפול למחלה – לקבלת מידע על הבדיקה מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם

צור קשר