חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > סרטן במשפחה: מתי כדאי להיבדק גנטית?

עדכונים > חדשות מעולם המדע

סרטן במשפחה: מתי כדאי להיבדק גנטית?

האם יש נטייה תורשתית לחלות בסרטן? כולנו מכירים משפחות שבהן כמה מבני המשפחה חלו בסרטן המעי הגס או הערמונית או כמה מבנות המשפחה חלו בסרטן השד. במקרים כאלה ברור שיש ברקע נטייה גנטית כלשהי. אולם מה קורה כאשר במשפחה אחת מזהים כמה סוגי סרטן שונים ונבדלים זה מזה? האם יש נטייה תורשתית כללית לפתח סרטן, ללא קשר לסוג הסרטן ומיקומו בגוף?

Ronen Brener

ד”ר רונן ברנר, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים וולפסון

הגנטיקה של הסרטן: מהי “מוטציה”?

גוף האדם מייצר ומחדש תאים באופן מתמיד, בהתאם לצופן המקודד בגנום האנושי – הוא המטען הגנטי שאדם יורש משני הוריו. הגנום מורכב משרשרת ארוכה של DNA ומאורגן בתאים ב-23 זוגות “כרומוזומים”. בתוך הכרומוזומים מצויים כ-20,000 “גנים”. הגן הוא מעין מתכון ליצירת חומר, בדרך כלל חלבון, שהגוף זקוק לו להתפתחות ותפקוד תקינים. לגנים תפקיד חשוב בפיקוח על מגוון פעולות, וביניהן קצב היווצרות תאים חדשים על ידי חלוקה וקצב מותם של תאים אחרים. כאשר מתרחש פגם (מוטציה) בגן מסוים, הדבר עלול לגרום לתא “להתעלם” ממנגנוני הבקרה של הגוף. התא הפגום ממשיך להתחלק ולהתחלק, ובסופו של דבר נוצר גידול סרטני.

מוטציות יכולות להיגרם באקראי ברקמה מסוימת ולגרום להתפתחות גידול סרטני. בחלק מהמקרים המוטציה מועברת בתורשה מההורים. במקרים כאלה יש סיכון מוגבר להתפתחות מחלת סרטן תורשתית המועברת לפרטים נוספים במשפחה. פעמים אחרות איננו יודעים מהי הסיבה להיווצרות מוטציות.

בדיקות גנטיות שנערכות ברקמת הגידול הסרטני מאפשרות לבחון את ההרכב הגנטי וכך לזהות פגמים (מוטציות) בגנים מסוימים, שהתרחשו ברקמת הגידול. באופן זה ניתן, במקרים רבים, להתאים למטופל תרופות מותאמות אישית. בנוסף, בדיקות גנטיות יכולות גם לזהות פגמים (מוטציות) המועברים בתורשה וכך לזהות סיכון ללקות בסרטן גם בבני משפחה אחרים. דבר זה מסייע באבחון ומניעה מוקדמים.

כיום מוכרים עשרות רבות של גנים אשר מוטציות בהם גורמות להיווצרות סוגים שונים של סרטן. בעבר נהגו לחשוב כי כל סוג של מוטציה גורם לסוג מסוים של סרטן. היום ברור כי מוטציה בגן מסוים עלולה לגרום לסוגים שונים של סרטן. כיצד ניתן להסביר זאת?

Image credit: emw

כשהמוטציה מתרחשת בגן שתפקידו לתקן מוטציות בגנים שונים

גוף האדם הוא מכונה מתוחכמת מאוד. לכן, חלק מהגנים של הגוף נועדו לזהות פגמים ב-DNA, לתקן אותם או לגרום למות התא וכך למנוע את התפשטותו. כך, למשל, הגנים BRCA1, BRCA2 עם גנים נוספים (כגון PALB2,  ATM ועוד) יוצרים ביחד קומפלקס של גנים שמטרתם לתקן מוטציות ב-DNA ובכך למנוע התפתחות תאים סרטניים.

אולם מה קורה כאשר יש פגם בגן שנועד לאתר ולמנוע פגמים בגנים אחרים? הסיכון להתפתחות תאים סרטניים גדלה, כיוון שאין מי שיאתר ויתקן את התא נושא המוטציה. משפחות שבהן יש פגם באחד מהגנים ממשפחת ה-BRCA נמצאות בסיכון מוגבר לחלות בסוגים שונים של סרטן. אף שראשי התיבות שלBRCA  נובעים מהשם breast cancer (סרטן שד), לנשאים ונשאיות של מוטציות בגנים אלה סיכון מוגבר לסוגי סרטן שונים, לרבות סרטן שחלות (בנשים), סרטן הערמונית (בגברים) וסרטן הלבלב1. תוצאות מחקר ישראלי מקיף שפורסם לאחרונה אף גילו כי יש חשיבות למוצא העדתי של בני המשפחה, המשליך על הסיכויים למוטציות בגנים אלה2.

ד”ר רונן ברנר, מנהל המכון האונקולוגי בבית החולים וולפסון, מזהה משפחות עם נטייה תורשתית לסרטן באופן שוטף במסגרת עבודתו: “במצבים לא נדירים, יש ריבוי של קרובי משפחה שחלו בסרטן. במשפחה אחת נראה סרטן שד, סרטן לבלב וסרטן המעי הגס אצל שלושה אנשים שונים – והכול יכול להתרחש עקב תקלה גנטית אחת”, מסביר ד”ר ברנר, ומוסיף: “יש כיום בדיקות מתוחכמות שמאפשרות לאתר את המוטציות בגנים האלה ולהביא לגילוי מוקדם של המחלות ולהצלה של הרבה מאוד אנשים”.

בדיקות גנטיות לבדיקת נטייה תורשתית לסרטן: מה מציעות קופות החולים ומה לא?

כאשר מתעורר חשד לנטייה תורשתית לסרטן, מפנה הרופא המטפל את המטופל או את בני משפחתו לייעוץ גנטי הקובע אם יש צורך לבדוק נטייה תורשתית לסרטן, ואם כן – איזו בדיקה גנטית עדיפה.

במסגרת סל הבריאות קופות החולים מציעות כיום בדיקות הבוחנות את 14 המוטציות התורשתיות הנפוצות ביותר בישראל בגנים BRCA1 ו-BRCA2. מוטציות אלה אחראיות לכ-90% ממקרי התחלואה התורשתית בסרטן ועל כן, לכאורה, נותנות מענה חלקי לשאלה אם יש נטייה תורשתית לסרטן במשפחה.

עם זאת, יש להביא בחשבון שתי עובדות חשובות:

  1. קופות החולים לא בודקות את כל המוטציות ב-BRCA1 ו-2: כיום מוכרות כ-20,000 מוטציות שונות בגנים BRCA1 ו-BRCA2. לכן גם אם הבדיקה השגרתית שללה את קיומן של 14 המוטציות השכיחות, עדיין יש סיכוי שקיימת מוטציה באחד הגנים שלא נבדקה.
  1. לא נבדקות כלל מוטציות בגנים אחרים: מוטציות עלולות להתרחש בכל אחד מעשרות הגנים האחרים שידועים כיום שקשורים בסרטן, ולא רק בגנים BRCA1  ו-BRCA2. כך, למשל, עלולה להימצא מוטציה דווקא באחד הגנים מקבוצת MMR (mismatch repair) הגורמת לתסמונת לינץ’ – תסמונת תורשתית המאופיינת בסיכון מוגבר ללקות בסרטן המעי הגס ובסרטן הרחם.

כדי לבדוק באופן מקיף יותר את הנטייה תורשתית לחלות בסרטן, כדאי לבצע בדיקות הבוחנות את כל הגנים הקשורים לסרטן, ואת כל המוטציות השונות באותם גנים.

עדי דביר, מנהל מדעי באונקוטסט-טבע, המציעה את בדיקת CancerGenetix, מסביר: “בדיקת CANCERGENETIX נעשית באמצעות דגימת דם רגילה. הבדיקה מבוצעת בדרך כלל למי שכבר חלה בסרטן במשפחה, והיא סורקת את 36 הגנים העיקריים הקשורים לסרטן ואת כל עשרות אלפי המוטציות בגנים אלו. הבדיקה המקיפה הזו מאפשרת לשלול בוודאות גבוהה נטייה תורשתית לחלות בסרטן, או מאידך, לזהות בוודאות נטייה לסרטן תורשתי, גם אם היא פחות נפוצה. באופן זה ניתן להיערך בהתאם ולנקוט פעולות של אבחון מוקדם ומניעה”.

נטייה תורשתית לסרטן: יש מה לעשות?

לשם מה לדעת מראש אם יש לכם נטייה לחלות בסרטן? ד”ר רונן ברנר מסביר לנו בפשטות: “תמיד עדיף לדעת. גילוי מוקדם של מחלת הסרטן הוא מפתח חשוב למלחמה בה. ככל שתגלה מוקדם יותר את המחלה – כך הסיכויים להחלים או להאריך חיים גדלים”.


אנג’לינה ג’ולי – נשאית של פגם ב BRCA1
Image credit: Remy Steinegger

עדי דביר מוסיף: “המודעות והמעקב הם אולי הכלים החשובים ביותר שיש היום. כך, למשל, במשפחה שבה התגלתה נטייה תורשתית לחלות בסרטן שד, כדאי לנשים לבצע מעקב תכוף ומעמיק יותר לגילוי מוקדם של גידולים בשד, לרבות בדיקות MRI הנחשבות יעילות יותר לגילוי גידולים בשלב מוקדם. במקרים שבהם יש סיכון מוגבר אפשר גם לשקול כריתה מניעתית של שד או של שחלות, אולם זה לא תמיד הצעד הראשון”.

המקרה המוכר ביותר של כריתה מניעתית של השד הוא זה של הכוכבת ההוליוודית אנג’לינה ג’ולי. לאחר שהתגלה כי היא נשאית של פגם בגן BRCA1, היא עברה כריתה מניעתית של השדיים ובכך הקטינה את סיכוייה ללקות בסרטן.

הדוגמה של אנג’לינה ג’ולי חשובה, מכיוון שהמוטציה התגלתה בבדיקה מקיפה הסורקת את גן ה- BRCA בשלמותו, ואכן התגלתה מוטציה נדירה ובעלת משמעות קלינית3. בארץ נבדקות עד 14 מוטציות הנפוצות יותר בקרב אוכלוסיות יהודיות. לאחר זיהוי של מוטציה משמעותית ניתן להבין את הסיכונים ולהגיע להחלטה הלא פשוטה של כריתה מניעתית.

סרטן במשפחה: מתי לבצע בדיקת CancerGenetix?

מומלץ להתחיל בבדיקות השגרתיות שמציעות קופות החולים, הבודקות את 14 המוטציות הנפוצות ביותר. “רק כאשר הבדיקות שבסל הבריאות לא איתרו כל פגם גנטי, למרות החשד שיש כאן נטייה גנטית – מומלץ לבצע בדיקות CancerGenetix שיבדקו את המוטציות בכל הגנים”, מסביר עדי דביר.

עוד מבהיר ד”ר רונן ברנר כי “לתחושה של המטופל ושל הרופא יש משמעות גדולה בהחלטה. לאחרונה, התעקש רופא לבצע בדיקת CancerGenetix לחולה סרטן לבלב, כיוון שחש שיש כאן נטייה תורשתית. למרות שבייעוץ הגנטי לא נמצאה סיבה להרחבת הבירור, בדיקת CancerGenetix זיהתה פגם בגן BRCA2. הממצא באותו מטופל משמעותי במיוחד, היות שקיימת היום אפשרות טיפול חדשנית ע”י תרופה ביולוגית בשם אולפריב כאשר מתגלה מוטציה בגןBRCA2  בחולי סרטן לבלב. כמו כן, מעכשיו בני המשפחה של המטופל יוכלו להקפיד יותר על מעקב ובדיקות תקופתיות ובכך להציל חיים”.

במקרים נדירים יותר יכולה בדיקת ה-CancerGenetix לזהות את תחילת ה”שושלת” של סיכון לחלות בסרטן. כך, למשל, מתאר דביר פרסום שיצא לאחרונה שבו התגלתה אצל חולת סרטן מוטציה של גן שלא עברה אליה בתורשה אלא התרחשה לראשונה אצלה. במקרה כזה המוטציה עלולה לעבור לדורות הבאים ולסכן את צאצאיה בסרטן. למשפחה זו ניתנה הזדמנות נדירה להקפיד על בדיקות תקופתיות ולגלות סרטן בשלבים מוקדמים4.

לסיכום: אם אחד מבני המשפחה שלכם חלה בסרטן או אם יש לכם ריבוי מקרי סרטן במשפחה, השאירו פרטיכם בטופס כדי שנוכל לייעץ לכם על אודות הצורך בבדיקות גנטיות במקרים המתאימים.

References:

  1. Cavanagh H, Rogers KMA. The Role of BRCA1 and BRCA2 Mutations in Prostate, Pancreatic and Stomach cancers. Hereditary Cancer in Clinical Practice 2015; 1;13(1):16.
  2. Yablonski-Peretz T, Paluch-Shimon S, Gutman LS et al. Screening for Germline Mutations in Breast/Ovarian Cancer Susceptibility Genes in High-Risk Families in Israel. Breast Cancer Res Treat. 2016 Jan; 155(1):133-8.
  3. Borzekowski DL, Guan Y, Smith KC, Erby LH, Roter DL. The Angelina Effect: Immediate Reach, Grasp, and Impact of Going Public. Genet Med. 2014 Jul; 16 (7):516-21.
  4. Friedman E, Efrat N, Soussan-Gutman L et al. Low-Level Constitutional Mosaicism of a De novo BRCA1 Gene Mutation. Br J Cancer. 2015 Feb 17; 112(4):765-8.

לפרטים נוספים על הבדיקות הגנטיות של אונקוטסט-טבע – מלא/י את הטופס ונציג מקצועי שלנו ישמח לסייע.

@