סרטן המעי הגס: בדיקה מנבאת הצורך בכימותרפיה | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > סרטן המעי הגס: בדיקה מנבאת הצורך בכימותרפיה

עדכונים > חדשות מעולם המדע

סרטן המעי הגס: בדיקה מנבאת הצורך בכימותרפיה

מיטל יסעור בית-אור, YNET

בדיקת האונקוטייפ קולון עוזרת לגלות אצל אילו חולים בסרטן המעי הגס לא צפויה חזרה של הגידול, ובכך מייתרת את הצורך בכימותרפיה. בדיקת האונקוטייפ קולון ניתנת ללא תשלום למבוטחי הכללית.

“כשאומרים לך שיש לך גידול סרטני, אתה שומע ולא מפנים. רק אחרי 48 שעות התחלתי להבין למה נקלעתי”, מספר חיים שציגובסקי (60) מרמת גן, שבגופו התגלה לפני כחצי שנה גידול סרטני במעי הגס. “המילים ‘טיפול כימותרפי’ משמען חצי שנה של סבל שאתה לא יודע איך זה מתחיל ואיך זה נגמר. ראיתי אצל אנשים אחרים שעברו כימותרפיה איזה משבר זה. התקרחות זה משהו שאפשר לסבול, אבל כמה ימים אחרי הטיפול אתה מנוטרל מפעילות, יושב בבית ומקיא יום ולילה – וזה פשוט מפחיד”.

אך שציגובסקי, לשמחתו הרבה, לא היה זקוק לטיפול כימותרפי בסופו של דבר. הסיבה: בדיקה חדשה, שנקראת אונקוטייפ קולון, עוזרת לגלות, בעזרת סמנים גנטיים, אצל מי מהחולים לא צפויה חזרה של הגידול, ולכן הוא אינו זקוק לטיפול כימותרפי משלים. הבדיקה מתאימה לחולים עם גידול קטן יחסית ולא גרורתי (גידול בשלב 2) אך עלותה הגבוהה, העומדת על אלפי דולרים, היא בעייתית עבור מרבית החולים. כרגע רוב קופות החולים אינן משתתפות במימון, מלבד קופת חולים כללית, שמבוטחיה יכולים לעבור את הבדיקה ללא תשלום.

בדיקת האונקוטייפ קולון מודדת את הביטוי של 12 גנים ברקמת הגידול שהוסר. הבדיקה נותנת הערכה מספרית של הסיכון לחזרת המחלה. לפי הערכת חברת “טבע”, המשווקת את הבדיקה, היא מתאימה לכ-700 חולים בשנה בישראל.

ד”ר עינת שחם שמואלי, מנהלת השירות לגידולי מערכת העיכול באיכילוב, מסבירה כי הבדיקה מוצעת לקבוצת חולים מצומצמת. “קבוצת היעד לבדיקה היא של חולים שעברו כריתה של גידול במעי הגס, הנמצא בשלב 2. מדובר בגידול שחדר את דופן המעי, אך לא הגיע לבלוטת לימפה. אצל חולים עם גידול בשלב 1 מספיק רק ניתוח, בשלב 3 יש מעורבות של בלוטות לימפה וברור שצריך גם כימותרפיה. קבוצה 2 היא קבוצת ביניים. יש ויכוח בין המומחים האם לתת טיפול לכולם או רק לחלקם. למעשה, אם ניתן לכל החולים בשלב הזה כימותרפיה, רק 2% עד 3% מתוכם ירוויחו. אנחנו לא יודעים מי הם החולים שירוויחו, וכאן בדיקת האונקוטייפ עוזרת לנו”.

כאמור, בדיקת האונקוטייפ קולון ניתנת ללא תשלום למבוטחי הכללית. מבוטחי שאר הקופות יכולים לעבור אותה בעלות של 4,350 דולרים, סכום שאינו אפשרי עבור כולם. הבדיקה מתווספת לבדיקות נוספות שניתנות בכללית במסגרת “רפואה מותאמת אישית”, בהן בדיקה דומה לחולות סרטן השד, האונקוטייפ שד, ובדיקות נוספות, המאפשרות להתאים את הטיפול האונקולוגי למאפייני הגידול של החולה.

הכתבה המלאה התפרסמה באתר YNET

צור קשר