סרטן הערמונית: הבדיקה שמסייעת להחליט כיצד לטפל | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > סרטן הערמונית: הבדיקה שמסייעת להחליט כיצד לטפל

עדכונים > חדשות מעולם המדע

סרטן הערמונית: הבדיקה שמסייעת להחליט כיצד לטפל

ירון ודניאל חלו בסרטן הערמונית והתלבטו האם להישאר ב”מעקב פעיל” אחר המחלה או לבצע ניתוח לכריתת הערמונית והסרת הגידול שעלול לגרום לתופעות לוואי כמו קשיים במתן שתן ופגיעה בתפקוד המיני. בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה” של אונקוטסט מסייעת לקבוע עד כמה הגידול אלים, מה הסיכוי להתפשטות הסרטן בעשור הקרוב והאם עדיף ניתוח או ניתן להסתפק במעקב בלבד.

בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה” של חברת אונקוטסט היא בדיקה המודדת את ביטויים של 17 גנים מדגימת הגידול שנדגמה בביופסיה וקובעת את מידת האגרסיביות של המחלה. התוצאה שמתקבלת קובעת עד כמה הגידול אלים, מה הסיכוי להתפשטות הסרטן בעשור הקרוב, ומה ההסתברות לתמותה.

doctor and patient

ירון (שם בדוי) בן 65 חלה בסרטן הערמונית. לפני כארבע שנים, כשביצע בדיקות תקופתיות אליהן נשלח מטעם מקום העבודה, התגלו ממצאים חריגים והוחלט שיישאר במעקב במשך שנתיים אולם ירון היה שרוי בלחץ רב והחליט לערוך בירור מקיף וביקש לבצע בדיקת MRI. לאחר הבדיקה, ירון אובחן עם סרטן בערמונית בדרגת ממאירות 7 בסולם גליסון. למעשה מדובר באבחון מחלה בשלב מוקדם אך עם דרגת ממאירות בינונית/גבוהה.

ירון היה צריך לבחון האם מצב המחלה שלו מצריך ניתוח לכריתת הערמונית. “ניסיתי להימנע ככל הניתן בניתוח לכריתת הערמונית עלולות להיות תופעות לוואי קשות שמתבטאות בקושי במתן שתן והשלכות על יחסי המין”, הוא מספר. לאחר ייעוץ עם רופא נוסף הוא החליט לבצע בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה”. לאחר מספר ימים הגיעו התוצאות שהעידו שהגידול נמצא בשלב גבולי ועל כן יש לשקול בכובד ראש כריתה של הערמונית. “לאחר התלבטות ארוכה החלטתי להימנע מכריתה של הערמונית אבל כן לבצע טיפול פוקאלי – טיפול שגורם להרס התאים הסרטניים”, אומר ירון ומוסיף: “הבדיקה אפשרה לי ולרופא שלי לקבל תמונת מצב מדויקת יותר על מצב המחלה ובהתאם לכך גם לקבל החלטות. זה הקל עליי וחיזק את תחושת ביטחון שלי כשהחלטתי לקבל טיפול”. מאז ירון נמצא במעקב ומרגיש מצוין.

גם עבור דניאל ווינשטוק (68) מכפר שמריהו תוצאות בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה” היו משמעותית. “לפני כשנה ביצעתי בדיקת דם שגרתית וכשהגיעו תוצאות התברר שיש מדדים חריגים”, הוא נזכר. לאחר מספר בדיקות אובחן דניאל כחולה בסרטן הערמונית.

דניאל החליט לבצע את בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה” של אונקוטסט ולאחר מספר ימים התקבלו התוצאות. למרבה המזל, התברר שהגידול הסרטני של דניאל איננו אלים ושבשלב זה אין צורך לבצע ניתוח לכריתת הערמונית. “שמחתי מאוד”, מספר דניאל, “הבדיקה הצביעה על כך שאין צורך הסיר את הערמונית בניתוח משום שהגידול בערמונית לא אגרסיבי, ודרך הטיפול הטובה ביותר היא להימצא תחת מעקב פעיל וחזרה על הבדיקה אחת לתקופה”.

“בדיקת אונקוטייפ פרוסטטה היא בדיקה המיועדת למטופלים עם סרטן הערמונית, עם דרגת ממאירות נמוכה ו/או בינונית שעומדים בפני דילמה טיפולית”, מסביר פרופ’ דוד מרגל מומחה בכירורגיה אורולוגית בבית החולים בילינסון בכתבה שפורסמה באתר Ynet”. “הבדיקה מסייעת למטופל ולרופא בהחלטה האם יש צורך לטפל בסרטן הערמונית באופן מידי או שניתן לעקוב ולהתערב במידת הצורך. זוהי החלטה חשובה מאוד שכן לטיפול ולניתוח השפעות מרחיקות לכת”.

לקבלת מידע על בדיקת “אונקוטייפ פרוסטטה” של אונקוטסט מלא את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליך

צור קשר