חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > סרטן שד – רפואה מותאמת אישית

עדכונים > חדשות מעולם המדע

סרטן שד – רפואה מותאמת אישית

הודות לבדיקות גנטיות חדשות וטיפולים חדשניים קיימות היום אופציות מגוונות לטיפול בסרטן השד. הבנת המחלה ומאפייני הגידול שלה יצרה תתי קבוצות של חולות סרטן שד אשר לכל אחת יתאים טיפול שונה. בעוד שאצל חלק מהמטופלות יש תועלת במתן של טיפול כימותרפי על מנת להקטין את סיכויי הישנות המחלה בעתיד, לחלקן לטיפול זה אין ערך של ממש ובהחלט ניתן לחסוך מהן את רעילות הטיפול והשלכותיו.

דר’ שולמית ריזל, לשעבר מנהלת היחידה האונקולוגית במרכז דוידוף-בלינסון מרחיבה בנושא הבדיקה אונקוטייפ שד המנבאת את הסיכויים לחזרת המחלה בעתיד:

אונקוטייפ שד היא בדיקה אשר בוחנת את רקמת הגידול ומספקת ציון על סקאלה של 0 עד 99, כשהציון מתורגם לאחוזי הופעה של מחלה גרורתית כלומר ציון גבוה מעיד על סיכוי גבוה לחזרת המחלה בעתיד. בציון גבוה הוכח שמתן טיפול כימי מקטין ב-75% את הסכנה של הישנות גרורתית ובציונים הנמוכים טיפול כימי לא משפיע. היות וכ-50% מהחולות מקבלות ציון נמוך בבדיקה אנו למעשה חוסכים טיפולים מיותרים מחולות שהיו עלולות לקבל כימותרפיה שלא לצורך. המחקר החדש מציג נתונים של נשים בשלב מחלה מוקדם אשר נותחו להסרת הגידול. אלו חולות שבגידול שלהם קולטנים להורמונים וללא ביטוי של חלבון HER2. היתרון של המחקר שנעשה באוכלוסייה גדולה, בישראל, מבטא תוצאות של כל מי שחלו באותה עת ולא רק חולות שנבחרו בקפידה למחקר קליני. במחקר רואים שהתאמת הטיפול לחולות באמצעות תוצאות הבדיקה הייתה נכונה. זו בשורה גדולה לטובת החולות ובאופן אישי זה היה מאד מרגש לקבל איזשהו מדד מתמטי להחלטה טיפולית.

לקבלת מידע על בדיקת Oncotype DX Breast Cancer assay מלאו את הטופס, ונציג מקצועי שלנו יחזור אליכם

@