רוב מקרי הסרטן הם תוצאה של “מזל רע” | אונקוטסט
חדשות מעולם המדע
חדשות מעולם המדע
אונקוטסט > חדשות מעולם המדע > רוב מקרי הסרטן הם תוצאה של “מזל רע”

עדכונים > חדשות מעולם המדע

רוב מקרי הסרטן הם תוצאה של “מזל רע”

ע”פ מאמר חדש המתפרסם בכתב העת Science סתם ביש מזל הוא למעשה המרכיב העיקרי הקובע מי יחלה בסרטן ומי לא…  החוקרים מצאו כי בכשני שלישים מסוגי הסרטן ה”אשמה”היא של  מוטציות אקראיות שנוצרות בתהליך התחלקות והתחדשות התאים בגוף. לגורמים כמו תורשה, סביבה והרגלים מסוכנים הייתה הרבה פחות השפעה.

במסגרת המחקר נבחנו 31 סוגי סרטן שונים. על פי הממצאים, 22 מהם – בכלל זה סרטן המוח, השחלות, האשכים, הלבלב וסרטן הדם – ניתנים להסבר בעיקר בשל מוטציות אקראיות המהוות את הגורם ל- 65% ממקרי הסרטן. לעומת זאת, ב-9 , לרבות סרטן המעי הגס וסרטן והריאות השפעת גורמים תורשתיים וסביבתיים כמו אורח חיים, עישון, וחשיפה לחומרים מסרטנים מהווים את גורם התחלואה העיקרי.

החוקרים יצרו מודל סטטיסטי הבוחן את הקשר בין שכיחותם של סוגי הסרטן ובין קצב ומספר תהליכי התחלקות התאים ברקמות הרלוונטיות בגוף. הם מדווחים שמצאו בעזרת המודל כי הסיכוי במהלך החיים ללקות בסוגי סרטן שונים תואם באופן מובהק את המספר הכולל של התחלקות התאים במסגרת התהליך הנורמלי של שימור הרקמה.

לדעת החוקרים למימצאים יש משמעות לגבי פיתוח של אמצעי הגנה ומניעת סרטן, שכן כיום מרבית המאמץ והמחקר כיום אינם מופנים למניעת סוגי הסרטן של “מזל רע”. 

כתבה מאת ד”ר עידן גורן (וואלה בריאות)

צור קשר