סרטן הרחם | אונקוטסט
סרטן הרחם
סרטן הרחם
אונקוטסט > סוגי סרטן נוספים > סרטן הרחם > מידע על המחלה > סרטן הרחם

סרטן הרחם

סרטן הרחם מתפתח בדרך כלל מהציפוי הפנימי של הרחם אשר מקורו ברירית הרחם – אנדומטריום. ישנם 2 סוגים עיקריים של סרטן הרחם:

  1. סרטן שמקורו ברירית הרחם מסוג adenocarcinoma, גידול מהאפיטל הבלוטי המהווה 90% מכלל גידולי האנדומטריום.
  2. גידול מסוג סרקומה (sarcoma) של הרחם. גידול זה מהווה כ- 5% – 2% מהגידולים הממאירים של הרחם ומקורו ברקמה החיבורית של רירית הרחם, או בשריר הרחם, כולל בשרירנים (מיומות). ידועים מספר סוגי סרקומות של הרחם:
    1.  סרקומה מסוג  leiomyosarcoma  שמקורו בשריר הרחם.
    2.  סרקומה מסוג mixed mesodermal sarcoma שמקורו בציפוי הפנימי של הרחם.

הטיפול במחלה מורכב מניתוח (כולל כריתה של הרחם ואיברים סמוכים) בשלבים מוקדמים, וכימותרפיה בשלבים המתקדמים של המחלה. לאחרונה נשפך אור על הביולוגיה של המחלה ולכן נפתחו אפשרויות לטיפולים ממוקדים כטיפול במחלה מתקדמת:

טיפול ביולוגי: תרופות ביולוגיות פועלות על קולטנים שונים ברקמה הממאירה במטרה למנוע ממנה להמשיך לשגשג או כנגד שינויים גנומיים המפעילים את מנגנוני חלוקת התאים וכך תרופות אלו מצליחות באופן ממוקד להביא לחיסול הגידול.

טיפול חיסוני: תרופות אשר מפעילות את מערכת החיסון כנגד הגידול בתנאים בהם הגידול משתיק את מערכת החיסון. אחד המנגנונים המוכרים הוא הפעלת מערכת החיסון באופן ממוקד עם תרופות מעכבות PD1. לאחרונה החלו להתקבל עדויות על כך שגידולים אלו עשויים להגיב לטיפולים חיסוניים אימונותרפיים.

טיפול מותאם אישית: במצבים בהם גידולים אינם מגיבים לטיפולים הכימיים המקובלים ניתן לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות על מנת לנסות ולאתר מטרות לטיפולים שונים. על פי המאפיינים הביולוגיים של רקמת הגידול ניתן לבחור את הטיפול המתאים ביותר, גם אם הוא טיפול כימי, ביולוגי, חיסוני או אף הורמונאלי שלא נצפה מראש כיעיל.

גנטיקה וסרטן הרחם: רוב הנשים שחולות במחלה הן נשים בתקופה שלאחר גיל הפוריות. אצל נשים אלו נמצא השמנה בשכיחות גבוהה יותר, כגורם סיכון להופעת המחלה. אך בחלק מהנשים הגורם הוא גנטי תורשתי.

 

צור קשר